Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Studimi: Drita na bën mirë, përtërin ndjenjat dhe emocionet
English

Studimi: Drita na bën mirë, përtërin ndjenjat dhe emocionet

Romë, 3 nëntor, NOA – Drita na bën mirë, pasi u jep begati përgjigjeve tona emocionale, ndërsa depërton në trurin tonë duke ndikuar drejtpërdrejt në qendrat nervore të ndjenjave.

Këtë e pohon një studim i publikuar në revistën e Akademisë së Shkencave të Belgjikës, nga Universiteti i Liezhit.

Sipas tij, drita përdoret si terapi kundër çrregullimeve të humorit sezonal dhe shumë ekspertë pretendojnë se projektimi dhe ngjyra e saj, është e rëndësishme për të krijuar mjedise të rehatshme në shtëpi apo zyra.

Por ende nuk është kuptuar mirë efekti i dritës blu, se si ndikon ajo në trurin tonë.

Ekspertët u kanë vënë vullnetarëve përballë dritën blu apo të gjelbër, ndërsa kjo e fundit, e vendosura në MRI, u vu në shënjestër nga stimuj emocionale.

Dhe u dëgjuan zëra emocionalisht neutrale ose të zemëruar, çka tregon se drita e verdhë është më e mirë.

n.e/NOA

KOMENTE