Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Topi takon kryeministrin britanik: Marrëdhëniet mes nesh, të shkëlqyera
English

Topi takon kryeministrin britanik: Marrëdhëniet mes nesh, të shkëlqyera

Londër, 3 nëntor, NOA - Bashkëpunimi në të gjitha nivelet mes Shqipërisë dhe Mbretërisë së Bashkuar paraqitet i konsoliduar dhe i karakterizuar nga vullneti dypalësh drejt zgjerimit dhe forcimit të mëtejshëm të tij, ndërsa marrëdhëniet mes dy vendeve dhe popujve tanë janë të shkëlqyera dhe tradicionale.

Një fakt i tillë u theksua gjatë takimit që presidenti i Republikës, Bamir Topi zhvilloi sot në Londër me kryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar, Dejvid Kameron, në kuadër të vizitës së punës që ai po zhvillon në Mbretërinë e Bashkuar.

Topi vuri në dukje disa prej arritjeve të politikës sonë të jashtme, duke nënvizuar anëtarësimin e Shqipërisë në NATO, si dhe në miratimin nga ana e Parlamentit Evropian të Raportit për liberalizimin e vizave me Shqipërinë.

“Kjo është një ngjarje e madhe, një hap tepër i rëndësishëm për të ardhmen evropiane të Shqipërisë dhe realizimin e një aspirate madhore të qytetarëve shqiptarë, të cilëve u takon merita për këtë, ashtu si dhe politikës, institucioneve shqiptare, por edhe të gjithë partnerëve tanë ndërkombëtarë, që na kanë mbështetur në këtë rrugëtim”, - u shpreh presidenti Topi.

Ndërsa kryeministri britanik Dejvid Kameron pasi theksoi rëndësinë e vizitës së kryetarit të shtetit shqiptar në Mbretërinë e Bashkuar për thellimin dhe forcimin e marrëdhënieve dypalëshe, vlerësoi rolin e rëndësishëm e moderator të presidentit Topi përsa i përket konsolidimit të shteti ligjor, të rritjes së paanshmërisë dhe pavarësisë së sistemit ligjor në Shqipëri si dhe kontributin e tij personal e institucional në mbrojtje të Kushtetutës dhe ligjeve të vendit.

Gjithashtu, kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar vlerësoi pjesëmarrjen e Shqipërisë në misionet paqeruajtëse në Afganistan dhe kontributin tonë atje në kuadër të luftës kundër terrorizmit ndërkombëtar.

n.e/NOA

KOMENTE