Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Vjeshta Spanjolle, çelet ekspozita “Një botë Arti 1934-2002”
English

Vjeshta Spanjolle, çelet ekspozita “Një botë Arti 1934-2002”

Tiranë, 3 nëntor, NOA - Shoqëria Shtetërore për Veprimin Kulturor të Jashtëm të Spanjës (SEACEX), Ministria Spanjolle të Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit dhe ajo e Kulturës, Galeria Kombëtare e Artit të Shqipërisë si dhe Ambasada e Spanjës kanë organizuar ekspozitën “Një botë Arti 1934-2002”.

E zhvilluar nw kuadrin e Vjeshtës Kulturore Spanjolle “Shqipëria 2010”, ekspozita do të inaugurohet me datën 4 Nëntor në ora 19:00.

“Një botë arti 1934-2002” prezanton 4 vepra të krijuara nga Antoni Clavé, të cilat janë seleksionuar nga koleksione private veçanërisht për këtë ekspozitë. Ekspozita përfshin kolazhe, postera kinematografikë, skenografi teatrale dhe piktura, e të gjitha ato shprehin krijimtarinë e gjerë të artistit.

Antoni Clavé është një nga pionerët më të famshëm të modernizmit spanjoll me prezencën dhe famën më të madhe ndërkombëtare.

n.e/NOA

KOMENTE