Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Del libri i Xhorxh Bushit, pranon: Kam gabuar!
English

Del libri i Xhorxh Bushit, pranon: Kam gabuar!

Uashington, 9 nëntor, NOA - Në SHBA, është koha e “mea culpa”. Pas Barak Obamës me pranimin e përgjegjësisë së tij për humbjen në zgjedhje, tani është paraardhësi i tij, Xhorxh Bush, i cili për 8 vitet e tij si president, ka shkruar dy fjalët e vështira: Kam Gabuar.

Kjo shkruhet në faqet e autobiografisë së tij, e cila doli në shitje sot në Shtetet e Bashkuara, ku Bush e pranon se ai e keqpërdori fatkeqësinë e uraganit Katrina dhe nënçmoi abuzimet në burgun Abu Ghraib në Irak.

Ish-presidenti e pranon se ai ishte i ngadaltë për të kuptuar se ata kishin nevojë për të ndjekur Donald Rumsfeld nga Pentagoni, i cili i jep një masë të mirë të përgjegjësisë për gabimet në Irak.

Titulli zgjedhur për 497 faqet e autobiografisë së Bushit është “Pikat e vendimit” dhe paraqet hapat kryesore të jetës së tij për të treguar veten si një udhëheqës pa hezitim.

Ndërkaq, për Obamën në libër, ka vetëm fjalë të vlerësimi. n.e/NOA

KOMENTE