Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
FIFA përjashton të akuzuarit për manipulime
English

FIFA përjashton të akuzuarit për manipulime

Gjenevë, 20 nëntor, NOA – Federata Ndërkombëtare e Futbollit, FIFA, me anë të një vendimi të posaçëm ka përjashtuar dy anëtarë të Komitetit Ekzekutiv të saj, pasi u akuzuan se kishin bërë manipulime gjatë shpërndarjes të së drejtës për zhvillimin e dy kampionateve botërore, të vitit 2018 dhe 2020.

Kështu, pasi rreth tyre u zhvillua një hetim i posaçëm lidhur me këtë çështje, konkretisht FIFA mori vendimin për përjashtimin e nigerianit Amos Adamu për tri vitet e ardhshme nga të gjitha funksionet e futbollit dhe tahitianit Reynald Temari, për një vit prej tyre.

Ndërkohë katër anëtarë të mëparshëm të Komitetit nuk kanë të drejtë të jenë aktivë për FIFA-n në 12 vitet e ardhshme, pasi dyshohet se u kanë dhënë këshilla gazetarëve se si mund t'i korruptojnë zyrtarët e saj.

n.e/NOA

KOMENTE