Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Minatorët e humbur, asnjë shpresë në Zelandën e Re
English

Minatorët e humbur, asnjë shpresë në Zelandën e Re

Uellington, 20 nëntor, NOA - Asnjë sinjal shprese nuk po mbërrin nga Zelanda e re për gjetjen e 27 minatorëve të zhdukur pas një shpërthimi në një minierë të vjetër, Pike River Coal, e cila gjendet saktësisht rreth 50 kilometra në veri-lindje të Grejmauthit, në Ishullin Jugor të vendit.

Kjo ngjarje po mban në ankth botën si ajo pas shembjes së minierës në Kili, e cila u shoqërua me një odise të vërtetë të minatorëve që mbetën të ngujuar në galeritë e saj, bota u trondit sërish nga një lajm i rëndë që mbërrin nga shembje të tilla.

Skuadrat e shpëtimit e kanë cilësuar atë si një ngjarje serioze, duke shpresuar që të mos ketë asnjë viktimë ndër ata që nuk gjenden. Ndërkaq, testet e kryera në minierën e Zelandës së Re ku 29 minatorë konsiderohen të humbur, nuk kanë treguar ende nëse është e sigurt për skuadrat e shpëtimit të hynë në të dhe të zhvillojnë kërkimet.

Por drejtori i minierës është treguar optimist se minatorët do të gjenden të gjallë dhe se ekipet e specializuara do të hynë në minierë sapo t’u jepet drita jeshile. n.e/NOA

KOMENTE