Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Mot i kthjellët, parashikimi për ditën e nesërme nga NOA dhe Meteoalb
English

Mot i kthjellët, parashikimi për ditën e nesërme nga NOA dhe Meteoalb

Tiranë, 20 nëntor, NOA - Masat ajrore nga perendimi i kontinentit do te ndikojne ne territorin shqiptar KU moti i kthjellet dhe vranesirat e herepashershme do te jene prezent gjate gjithe dites. Mesdita do te sjelle kthjellime ne bregdet dhe zonat e uleta ndersa ne zonat malore dominuese do te jene vranesirat.

Më poshtë gjeni parashikimin e detajuar të motit dhe temperaturat për Shqipërinë dhe pjesën tjetër të Evropës, ofruar nga agjencia NOA dhe Shërbimi Metereologjik MeteoAlb:

Shqipëria

Pjesa e dyte e dites do te kete shtim te vranesirave ne te gjithe territorin shqiptar ku me te dendura do te jene ne zonat malore veriore te cilat do te gjenerojne edhe shirat e pare, me pas ne oret e vona te mbremjes, duke u gdhire e hena i gjithe vendi do te perfshihet nga vranesira dhe shira te konsiderueshem. Temperaturat e ajrit do te qendrojne konstante ne mengjes ndersa mesdita do te sjelle nje rritje te lehte te temperaturave ne vend. Era do të fryjë mesatare ne toke dhe ne det me shpejtesi 35 km/h dhe drejtim perëndimor- veriperendimor ndersa dallgezimi ne det te arrije deri ne 4 balle.

Europa

Pjesa me e madhe e kontinentit europian do te ndikohet nga moti i paqendrueshem. Serish rajoni i Mesdheut dhe Ballkani verior do te dominohen nga vranesira dhe shira Ku me problematike paraqitet italia veriore pasi shirat do te jene me intensitete te larta. Po ashtu me stuhi te forta ere dhe reshje te dendura debore do te jete zona e Alpeve. Ne kushte destabilizuese atmosferike do te mbeten vendet nordike ku vranesirat dhe reshjet e debores do te jene prezent gjate gjithe dites por reshjet do te bien me intensitet te dobet.

Perjashtim bejne Europa juglindore si edhe nje pjese e qendres se kontinentit ku do te dominojne kthjellimet dhe vranesirat kalimtare.

Ngjarje ekstreme në Europë

Zona e Alpeve alarmon reshje debore dhe stuhi te forta ere;

Europa qendrore rrezikohet nga temperatura te uleta;

Skandinavia alarmon per ere te forte dhe debore.

n.e/NOA

KOMENTE