Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
NATO: Nga Afganistani, do ikim në 2014-ën
English

NATO: Nga Afganistani, do ikim në 2014-ën

Lisbonë, 20 nëntor, NOA – Forcat aleate të Aleancës së Atlantikut Verior kanë planifikuar që të largohen nga rajonet e luftimit në Afganistan aty nga fundi i vitit 2014, ndërkohë që pas këtij afati, ato pritet të vazhdojnë misionet e tyre stërvitore dhe humanitare në këtë vend.

Ky ka qenë një nga projektet e diskutuara në Samitin e Lisbonës ku janë mbledhur 28 liderët e vendeve anëtare të kësaj organizate, mes tyre edhe Shqipëria me përfaqësues kryeministrin Sali Berisha.

Nga viti 2011, forcat e armatosura afgane duhet të marrin hap pas hapi përgjegjësinë nga trupat aleate dhe për këtë gjë është shprehur edhe vetë presidenti afgan, Hamid Karzai.

n.e/NOA

KOMENTE