Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Obama: Shqipëria, rol aktiv në NATO
English

Obama: Shqipëria, rol aktiv në NATO

Lisbonë, 20 nëntor, NOA - Ministri i Punëve të Jashtme, Edmond Haxhinasto zhvilloi një takim të shkurtër me presidentin amerikan, Barak Obama gjatë punimeve të Samitit të krerëve dhe qeverive të NATO-s, i cili u zhvillua në Lisbonë në datat 19 dhe 20 Nëntor.

Gjatë këtij takimi, Obama i shprehu ninistrit Haxhinasto vlerësimin e tij për kontributin e çmuar dhe rolin aktiv të Shqipërisë në kuadër të NATO-s si dhe reformat e ndërmarra nga qeveria shqiptare në këtë drejtim.

Në këtë samit, i cili u cilësua si historik, krerët e vendeve anëtare të Aleancës adoptuan Konceptin e ri Strategjik të NATO-s, nëpërmjet të cilit riafirmohen parimet themelore të kësaj organizate si dhe vendosen objektivat strategjike për dekadën e ardhshme.

n.e/NOA

KOMENTE