Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
PBKD feston ditëlindjen e kryetarit të diasporës
English

PBKD feston ditëlindjen e kryetarit të diasporës

Tiranë, 20 nëntor, NOA - Partia Ballit Kombëtar Demokrat organizoi sot një ceremoni me rastin e ditëlindjes së kryetarit të Komitetit të Diasporës së Ballit, Nihat Bakalli, i cili gjatë vizitës së tij të fundit në Shqipëri i dhuroi PBKD-së arkivën e veprimtarisë 50-vjeçare në mërgim të Ballit Kombëtar.

“Bakalli i përket grupit të patriotëve që punuan dhe sakrifikuan gjithë jetën për demokracinë dhe prosperitetin e Shqipërisë”m tha Artur Roshi, kryetar i PBKD.

Roshi u shpreh se PBKD është e vetmja parti në Shqipëri në radhët e së cilës gjenden tre breza, që punuan në kohë të ndryshme, për të njëjtat ide.

Historiani Uran Butka bëri një ekspoze të veprimtarisë së familjes Bakalli, e cila ka kontribute të çmuara patriotike në shërbim të vendit, prej disa brezash.

Sekretari i Përgjithshëm i PBKD, Çelo Hoxha, vlerësoi rëndësinë e arkivës që iu dorëzua PBKD nga diaspora. “Aty do të njohim një pjesë të historisë sonë”, u shpreh Hoxha.

Sipas tij, në Shqipëri pak veta e dinë që Partia e Ballit Kombëtar Demokrat është krijuar nga Mit’hat Frashëri në vitin 1945, pak veta e dinë që Mit’hat Frashëri e konsderoi të përfunduar misionin e organizatës Balli Kombëtar dhe në nëntor 1944, në Shkodër, ai shpalli përbërjen e saj.

“Arkiva që na solli Nihat Bakalli, - tha Hoxha, - do na ndihmojmë t’i zbardhim këto dhe shumë të vërteta të tjera”. Me këtë rast, u promovua dhe libri me kujtime i Nihat Bakallit, “Nga një vit në tjetrin”.

n.e/NOA

KOMENTE