Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Presidenti Topi niset për në Itali, do marrë “Çmimin Ndërkombëtar të Paqes”
English

Presidenti Topi niset për në Itali, do marrë “Çmimin Ndërkombëtar të Paqes”

Tiranë, 20 Nëntor, NOA – Presidenti i Republikës, Bamir Topi u nis sot për një vizitë pune treditore në Itali, me rastin e “Ditës së 28-të Ndërkombëtare të Paqes, Kulturës dhe Solidaritetit”, e cila zhvillohet në kujdesin e institucioneve të Republikës italiane.

Në këtë veprimtari, kryetari i shtetit është i ftuari i nderit i Qendrës së Studimeve “Xhuzepe Donati” në Pistoja, e cila, në një ceremoni solemne, do t’i dorëzojë presidentit Topi “Çmimin Ndërkombëtar të Paqes”.

Fjalën e hapjes së kësaj ceremonie do e mbajë zëvendëspresidenti i Senatit italian, Vanino Kiti, me të cilin Topi pritet të ketë një takim.

Por në kuadër të vizitës në shtetin fqinj, Presidenti i Republikës do të ketë takime të veçanta pune dhe me kryetarët e bashkisë së qyteteve të Pratos, Roberto Çeni; të Pistojas, Renco Berti; po ashtu me përfaqësues të komunitetit shqiptar atje, si dhe me presidentin e rajonit të Toskanës, Enriko Rosi.

Gjatë kësaj vizite në vendin fqinj, Presidenti Topi do të pritet nga kryetari i bashkisë së qytetit të Androdokos, Mauricio Faina.

Në praninë e tij dhe të përfaqësuesve të tjerë vendorë, kryetari i shtetit, në shenjë respekti dhe përkujtimi do të vizitojë muzeun që mban emrin e nderuar të piktorit të madh shqiptar, Lin Delija.

n.e/NOA

KOMENTE