Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Samiti i Lisbonës miraton sistemin anti-raketë në Evropë
English

Samiti i Lisbonës miraton sistemin anti-raketë në Evropë

Lisbonë, 20 nëntor, NOA – Samiti i liderëve të 28 vendeve të Aleancës së Atlantikut Verior ka miratuar dje projektin për sistemin anti-raketor në Evropë.

Ky ka qenë një propozim i bërë nga presidenti amerikan, Barak Obama, i cili synon të sigurojë sipas tij, një sistem të ri më të zgjeruar të mbrojtjes nga raketat në Evropë, duke e bërë kontinentin e vjetër por edhe botën një vend më të sigurt.

Sipas sekretarit të Përgjithshëm i NATO-s, Andres Fogh Rasmusen, ky sistemi pritet të kushtojë 273 milionë dollarë dhe do të aplikohet gjatë një periudhe 10-vjeçare, ndërsa do t’i kërkohet edhe Rusisë që të bashkëpunojë me të.

Ndërsa lidhur me konceptin e ri strategjik të NATO,s Samiti i Lisbonës ka konkluduar dje gjatë punimeve të ditës së parë të tij që ai të ketë si synim trajtimin e kërcënimeve dhe sfidave të reja.

n.e/NOA

KOMENTE