Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Takim i autoriteteve, diplomacisë së huaj dhe komuniteteve fetare
English

Takim i autoriteteve, diplomacisë së huaj dhe komuniteteve fetare

Njoftim nga MTKRS:

Ne baze te vendimit te Keshillit te Ministrave nr. 902, date 10.11.2010 ku vendosi:

Miratimin ne parim, te marreveshjes, ndermjet Keshillit te Ministrave te Republikes se Shqiperise

dhe bashkesise fetare : Vellazeria Ungjillore e Shqiperise, per rregullimin e maredhenieve te ndërsjella :

Me daten 22.11.2010 ora 11.00 ne sallen Iliria Sheraton

Nenshkruhet Marreveshja ndermjet Keshillit te Ministrave te Republikes se Shqiperise

dhe bashkesise fetare: Vellazeria Ungjillore e Shqiperise, per rregullimin e maredhenieve te ndersjella.

Janë njoftuar pjesëmarrësit, ku do të ketë përfaqsues të institucioneve qëndrore (rreth 200 veta) , shoqërisë civile dhe botës akademike. Po kështu një pjesë e mirë do të jenë pastor dhe kuadro të ndryshëm të VUSH.

Kanë konfirmuar pjesëmarrjen e tyre deri tani nga ambasadat :

- Drejtuesit e katër Bashkësive Fetare Tradicionale të Shqipërisë

- Për Ambasadën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës: Zëvendësambasadorja Deborah Jones

- Për Ambasadën e Mbretërisë së Bashkuar : Ambasadorja Fiona Mcilëham

- Për Ambasadën e Republikës Franceze :Ambasadorja Maryse Daviet

- Për Ambasadën e Mbretërisë së Holandës : Ambasadori Henk G.C. van den Dool

- Për Ambasadën e Republikës Federale të Gjermanisë: I Ngarkuari me Punë Jan Rudolf

- Për OSBE-në: Ambasadori i OSBE-së ka premtuar se do të marrë pjesë, por kjo do të konfirmohet të hënën kur ai të kthehet në Shqipëri. Gjithsesi në mungesë të tij do të marrë pjesë Zëvendësi i tij dhe Shefi i Departamentit për Shtetin Ligjor Frank Dalton.

- Për Ambasadën e Zvicrës: Ambasadorja zonja Yvana Enzler ose zëvendësambasadori zoti John Rufoff

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, Z. Ferdinand Xhaferaj do të firmosë marrëveshjen.

KOMENTE