Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Dalai Lama vendos: Pas gjashtë muajsh do të jap dorëheqjen
English

Dalai Lama vendos: Pas gjashtë muajsh do të jap dorëheqjen

Tibet, 21 nëntor NOA - Dalai Lama është duke planifikuar të tërhiqet në jetën e tij private, pas tre muajsh me shpresën që një ditë të kthehen në atdheun e tij.

Në një intervistë të dhënë për CNN-IBN, Dalai Lama, 76 vjeç, shpjegoi se vendimi përfundimtar do të merret vetëm pas disa konsultimeve me udhëheqësit e lëvizjes dhe të Parlamentit.

“Pozicioni im është tashmë gati për pension”, - tha ai.

Udhëheqësi shpirtëror tibetian dhe fituesi i Çmimit Nobel të Paqes jeton në mërgim në Indi që nga viti 1959.

Gazetarit, i cili e pyeti për të komentuar mbi spekulimet për një tërheqje të mundshme, Dalai Lama u përgjigj pa hezitim: “Unë besoj se do të dal në pension brenda gjashtë muajve”. r.b/NOA

KOMENTE