Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Papa: Prezervativët mund lejohen në raste të veçanta
English

Papa: Prezervativët mund lejohen në raste të veçanta

Romë, 21 nëntor, NOA - Papa Benedikti i XVI-të për herë të parë është distancuar nga ndalimi strikt i kishës katolike për përdorimin e prezervativëve.

Mund të ketë raste të veçanta të arsyetueshme, në të cilat përdorimi i tyre është i justifikuar, citon gazeta e Vatikanit "L'Osservatore Romano", një libër me një intervistë të publicistit gjerman Peter Seewald me Papën.

Konkretisht Benedikti e quan rrezik infektimin me virusin HIV dhe merr si shembull prostitiumin e meshkujve, ku përdorimi i kondomëve mund të shmangë përhapjen e sidës.

Megjithatë kisha katolike nuk e sheh kondomin si zgjidhje efektive dhe morale. Në librin e ri Papa deklaron më tej se fiksimi vetëm tek prezervativët do të thotë një banalizim i seksualitetit.

NOA/ANSA

KOMENTE