English

Ja këshillat e duhura për një gjoks perfekt

Tiranë, 30 Tetor, NOA- Gjiri është pjesa më delikate e trupit të femrës, që i nënshtrohet ndryshimeve të pubertetit, shtatzënisë. Përveç të gjitha ndryshimeve hormonale, shtimi në peshë, mund të shkaktojë humbjen e tonifikimit të muskujve dhe plakjen e parakohshme të lëkurës.

Çfarë duhet të bëjmë? Së pari, gjithmonë duhet të zbatohet banja klasike në mëngjes me ujë të ftohtë dhe një sfungjer, duke qenë të kujdesshëm të mos e teproni pasi mund të shkatërroni fibrat e lëkurës. Ujë i ftohtë stimulon qarkullimin e gjakut, e përmirëson dhe menjëherë i jep një të rritur energjisë. Për një gjoks të fortë dhe për të ushqyer lëkurën e gjirit, ju mund të përdorni produkte natyrore. Për shembull, një përzierje me 30 gr trumzë, 30 gr. lisën dhe 20 gr. rozmarinë. Lëreni të ftohet dhe të filtruar përzierjen aplikojeni ngadalë në lëkurë duke e lënë për 10-15 min. Me pas shpëlajeni me ujë të ftohtë.

Gjithashtu mund të përdorni vaj avokadoje, vaj argani ose jojoba. Ju mund të përzieni edhe pjesë të barabarta të të tre llojeve. Vaji i arganit ngadalëson plakjen e lëkurës për shkak të pranisë të vitaminave antioksidante (A, B, C, D,, E PP). Avokado njihet për vlerat e tij rigjeneruese dhe mbrojtëse, të dobishme për lëkurë të ndjeshme. Ndërsa vaji jojoba është hidratues dhe ristrukturues. Një herë në javë ju mund të bëni masazh në një qendër estetike, për të stimuluar gjakun dhe forcimin e fibrave të lëkurës dhe të muskujve.

E rëndësishme është dhe zgjedhja e recipetave të duhura. Rekomandohet që pas tre muajsh përdorimi ata të ndërrohen pasi humbasin elasticitetin e tyre. Për të luftuar shenjat e gjirit dhe për të shmangur ndryshimet e papritura të peshës, mbani gjithmonë shpinën drejt.

a.e./NOA
KOMENTE