English

Parashikimi i motit nga NOA-Meteoalb, sot stuhi te forta ere dhe shkarkesa rrufesh

Tiranë, 29 Nëntor 2010 NOA - Dita e parë e javës ka sjelle fuqizim te vranesirave dhe qendra me presion te ulet atmosferik ne te gjithe territorin shqiptar.

Shirat do te bien me intesitet te larte ne te gjithe vendin POR problematike situata paraqitet ne zonat bregdetare dhe jugperendim te vendit ku shirat do te shoqerohen me stuhi te forta ere dhe shkarkesa rrufesh.

Me problematike situata do te jete ne qytetet si Kukesi. Peshkopia, Shkodra dhe Lezha do te marrin shira ne sasi te medha. Po ashtu edhe jugu, Lushnja, Fieri. Vlora, Saranda, Himara dhe Gjirokastra

Më poshtë ndiqni parashikimin e detajuar të motit dhe temperaturat për Shqipërinë dhe Evropën, ofruar nga Agjencia Kombëtare e Lajmeve NOA dhe Shërbimi Metereologjik MeteoAlb:

Shqipëria

Pjesa e dyte e dites do te permiresoje kushtet atmosferike duke sjelle nje dobesim te ndjeshem te intensitetit te shirave ne te gjithe vendin duke i zhvendosur ato ne ekstremin verior.

Ne mbremje dhe gjate nates do te kemi pauz te shirave ne te gjithe territorin shqiptar per tu rikthyer serish ne mesdites e se martes.

Temperaturat e mengjesit do te rriten me 3 grade POR mesdita do te sjelle 3 – 4 grade renie te temperaturave ne te gjithe vendin.

Era do të fryjë e forte ne toke dhe ne det duke arritur shpejtesine 75 km/h nga drejtimi jug -jugperendimor duke bere qe dallgezimi ne det te arrije deri ne 7 - 8 balle.

Europa

Qendrat me presion te ulet atmosferik te vendosura ne rajonin e Mesdheut dhe gadishullin e Ballkanit do te sjellin destabilitet te atmosferes.

Vranesirat dhe shirat do te jene dominuese gjate gjithe dites ku me problematike situata paraqitet ne Ballkanin Perendimor pasi shirat do te jene te konsiderueshem dhe ne forme rrebeshi.

Problematike situata do te jete ne jugperendim te kontinentit ku spanja do te marre shira me intensitet te larte te shoqeruar me stuhi te frota ere dhe dallgezim te larte ne det.

Ne kushte te paqendrueshme atmosferike do te jete edhe verilindja e kontinentit Europian pasi qe ne oret e para te mengjesit do te kete vranesira dhe reshje debore.

Ndersa Europa qendrore si edhe gadishulli i skandinavise do te dominohen nga moti i kthjellet dhe vranesira kalimtare.

Ngjarje ekstreme në Europë:

Gadishulli i Ballkanit alarmon shira intensive dhe stuhi te forta ere;

Europa qendrore rrezikohet nga reshje shiu e debore;

Spanja alarmon per ere te forte dhe dallge te larta.

e.r/NOA

Shqipëria

E hënë, 29 nentor 2010

Tmin

°C

Tmax

°C

6

11

8

11

8

13

6

12

10

14

12

16

15

17

13

17

16

18

12

17

14

18

14

17

8

11

7

10

15

17

11

15

16

18

Europa

E hënë, 29 nentor 2010

Tmin

°C

Tmax

°C

4

13

9

15

13

22

11

20

- 5

3

- 3

2

- 9

0

- 2

8

- 2

1

- 5

3

- 10

- 1

- 14

- 1

- 16

- 4

KOMENTE