English

Berisha: Të evakuohen banorët e Torovicës

Lezhë, 4 dhjetor, NOA – Kryeministri Sali Berisha ka kërkuar evakuimin e banorëve të zonës së Torovicës, si pasojë e përmbytjes që mund të shkaktojë dredhja e ujit në luginën që ndodhet mes Lezhës dhe Shkodrës.

Kreu i qeverisë ka vizituar mesditën e sotme këtë zonë, ku prej dy ditësh forcat e ushtrisë dhe disa kompani private po punojnë për ngritjen e argjinaturës që ndan këtë zonë. Aktualisht uji është vetëm pak centimetra nën nivelin e digës së krijuar gjatë dy ditëve të fundit.

Prurjet e mëdha të shirave kanë bërë që rreth 5 mijë tonë materiale inerte të mos mjaftojnë për të garantuar Fushën e Torovicës.

Kreu i qeverisë tha se po bëhen të gjitha përpjekjet për eliminimin e përmbytjes, por duhen marrë masa për largimin e banorëve.

“Kjo është zona më delikate dhe më e rrezikshme, pasi siç e shihni pak centimetra më larg nga uji ka arritur 6-7 metra dhe mund të vërshojë drejt Torvicës dhe më tutje”, tha Berisha.

Ai u shpreh se është bërë një punë masive, por nuk mund të kontrollohet fuqia e natyrës.

Reportazh - Aty ku jetohet në kushte migjeniane

Kosova sjell forca sigurie, futen në operacione

Pezullohen të gjitha ndeshjet, reagon FSHF

Kaskada e Drinit, situata ende problematike

Meta: Duam të shpëtojmë jetën e njerëzve

Parashikimi i motit sot nga NOA dhe MeteoAlb

Video - Fotogaleri - Video - Fotogaleri - Video

a.k/NOA

KOMENTE