English

Parashikimi i motit për ditën e sotme nga NOA dhe Meteoalb

Tiranë, 4 Dhjetor 2010 NOA - Mengjesi i ditës së sotme ka nisur me vranësira dhe shira te dendur ne zonat jugore ndersa me vranësira dhe shira me intensitet mesatar ne pjesen tjeter te vendit.

Serish problematike situatat do te mbetet ne qytetet e jugut te Shqipërisë.

Më poshtë vijon parashikimi i detajuar i motit dhe temperaturat për Shqipërinë dhe Kosovën, ofruar nga Agjencia Kombëtare e Lajmeve NOA dhe Shërbimi Metereologjik MeteoAlb:

Shqipëria

Pjesa e dyte e dites. do te sjelle nje dobesim te ndjeshem te intesitetit te shirave ne te gjithe vendin duke bere qe i gjithe territori shqiptar te dominohet nga vranesira dhe shira te dobet e afat-shkurtër.

Ne mbremje dhe gjate nates vranesira dhe shirat do te largohen gradualisht nga i gjithe territori shqiptar.

Temperaturat e ajrit do te pesojne 3 grade renie ne mengjes ndersa mesdita do te sjelle renie te ndjeshme te temperaturave ne te gjithe vendin.

Era do të fryjë mesatare me shpejtesi 40 km/h dhe drejtim perendimor Jugperendimor kjo do te beje qe dallgezimi ne det te arije deri ne 3 balle.

Europa

Pjesa e Euopes qendrore dhe Jugperendimore do te karakterizohet nga vranesira dhe reshje shiu e debore.

Ku me problematike do te jete situata ne ishujt Britanike, Franca, Spanja dhe Portugalia te cilat do te perjetojne temperatura te ulta dhe reshje te dendura debore

Por dhe Vendet Nordike do te vijojne me temperatura ekstremisht te ulta.

Ndersa Ballkani Lindor do te dominohet nga vranesirat e dendur dhe shirat e konsiderueshem.

Ngjarje ekstreme në Europë:

Ballkani Lindor alarmon rrebesh shiu dhe shkarkesa rrufesh;

Ishujt Britanike do te alarmojne per reshje te dendura debore;

Spanja rrezikohet nga stuhi ere dhe dallge te larta.

Reportazh - Aty ku jetohet në kushte migjeniane

Kosova sjell forca sigurie, futen në operacione

Pezullohen të gjitha ndeshjet, reagon FSHF

Kaskada e Drinit, situata ende problematike

Meta: Duam të shpëtojmë jetën e njerëzve

Parashikimi i motit sot nga NOA dhe MeteoAlb

Video - Fotogaleri - Video - Fotogaleri - Video

e.r/NOA

KOMENTE