English

Përmbytjet, Forca e Sigurisë së Kosovës dërgon trupa ndihme në Shqipëri

Prishtinë, 4 dhjetor, NOA - Forca e Sigurisë së Kosovës, ashtu si edhe gjatë vitit të kaluar, do ta ndihmojë palën shqiptare për të përballuar situatën e rënduar të përmbytjeve, të shkaktuar në veri të vendit.

Kështu, bëhet me dije se FSK ka dërguar një njësi kërkim shpëtimi në Shqipëri, vendimi ky që pasoi kërkesën e drejtuar ndaj saj prej qeverisë së Shqipërisë për ndihmë emergjente.

Ndërkaq, Prishtina zyrtare ka deklaruar se është e gatshme të mbështesë edhe në forma të tjera qeverinë shqiptare dhe banorët e zonave të përmbytura.

Nga ana e saj, edhe Kosova duket se po vuan edhe ajo nga reshjet e shumta, të cilat kanë ndikuar që disa lumenj të këtij vendi të dalin nga shtrati.

Kështu, në komunën e Gjakovës, ura e fshatit Devë është ndërprerë për qarkullim, pasi është vlerësuar se është bërë e rrezikshme për qarkullim të qytetarëve, ndërsa në komunën e Klinës janë shkatërruar qindra hektarë tokë bujqësore. Edhe në komunën e Drenasit, si pasojë e shiut, disa rrugë janë bërë të vështira për qarkullim.

Reportazh - Aty ku jetohet në kushte migjeniane

Kosova sjell forca sigurie, futen në operacione

Pezullohen të gjitha ndeshjet, reagon FSHF

Kaskada e Drinit, situata ende problematike

Meta: Duam të shpëtojmë jetën e njerëzve

Parashikimi i motit sot nga NOA dhe MeteoAlb

Video - Fotogaleri - Video - Fotogaleri - Video

n.e/NOA

KOMENTE