Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Zgjerohet harta e përmbytjeve: 13 950 ha tokë e përmbytur, 11023 persona të evakuuar
English

Zgjerohet harta e përmbytjeve: 13 950 ha tokë e përmbytur, 11023 persona të evakuuar

Shkodër, 4 dhjetor, NOA, Update – Bilanci i përmbytjeve të këtyre pesë ditëve në zonën e nënshkodrës por, edhe në hyrje të qytetit tregon se sipërfaqja e pushtuar nga uji është plot 13 950 ha tokë, të rrethuara nga uji 4597 shtëpi, janë përmbytur 2561 shtëpi, ndërsa banorët e evakuuar janë 11023 persona në plot 2623 familje.

Sipas të dhënave të Qendrës Kombëtare Operacionale të Emergjencave Civile deri në mesditë bëhet e ditur se në qarkun e Shkodrës janë rreth 1000 efektivë të Policisë së Shtetit dhe afro 500 efektiva të Forcave të Armatosura, të cilët po vazhdojnë të evakuojnë banorët nga zonat e përmbytura.

SPECIALE, GJITHÇKA MBI PERMBYTJET

Sipas kësaj qendre banorët e evakuuar janë strehuar në objektet e vëna në dispozicion nga pushteti vendor ose pranë të afërmve në zonat që nuk janë prekur nga përmbytja. Komuna Ana e Malit 53 familje, 240 persona

Komuna Dajç 330 familje, 1550 persona

Komuna Bërdicë 768 familje, 3306 persona

Komuna Bushat 500 familje, 2000 persona

Komuna Gur i Zi 320 familje, 1300 persona

Komuna Velipojë 70 familje, 350 persona

Komuna Rrethina 20 familje, 102 persona

Bashkia Shkodër 562 familje, 2175 persona

Mësohet se uniformat blu të Policisë së Shtetit dhe të Forcave të Armatosura janë në gatishmëri për evakuimin e banorëve, si dhe furnizimin e tyre me ushqim, ujë të pijshëm e veshmbathje.

Po ashtu mësohet se policia e shtetit po menaxhon edhe punën për përforcimin e argjinaturave.

Po kështu janë marrë masat për garantimin e rendit dhe sigurisë publike në të gjithë territorin e veçanërisht në zonat e përmbytura, ndërsa situata shëndetësore është nën kontroll e po koordinohet puna për transportimin e ekipeve mjekësore.

Drejtoria Rajonale e Rrugëve në bashkëpunim me Drejtorinë e Policisë së Qarkut kanë vendosur shenjat dhe kufizimet në akset rrugore të përmbytura të cilat janë bllokuar: Është i bllokuar aksi i rrugës nacionale Shkodër-Tiranë, tek Harku i Bërdicës.

Aksi rrugor Shkodër – Velipojë është i pakalueshëm në vendin e quajtur Ura e Gjolulit.

Tek Ura e Bunës është kufizuar qarkullimi i mjeteve për shkak të rritjes së nivelit te ujit siper dyshemesë së urës.

Unaza e re nga vendi i quajtur Shkolla “Sallo Halili” Ndocej, deri tek “Bexhisteni”, kalohet vetëm me mjete të larta pasi në rrugë është rritur niveli i ujit.

Aksi rrugor nga Pesëkatëshi me urë në Xhabije deri tek Ura e Bunës (Lokali “Freskia”) kalohet vetëm me mjete të larta.

Rruga e Shirokës ëshë e pakalueshme.

Rruga për në Komunën Ana e Malit dhe PKK Muriqan kalohet vetëm me mjete të larta. Aksi rrugor Shkodër – Velipojë është i pakalueshëm në të dy krahët.

Rruga për në Komunën Dajç është e pakalueshme.

Në aksin rrugor Shkodër – Kirë – Mali i Shoshit – Komuna Shalë lëvizja kryhet me vështirësi.

Aksi rrugor Bogë – Theth është i pakalueshëm si dhe (në Qafë Terthorë ka rreth 1 m borë).

Aksi rrugor Breg Lumi – Theth është i bllokuar si pasojë e shembjes së rrugës nga reshjet.

Në Komunën Dajç janë dëmtuar argjinaturat në Rrushkull, Belaj, Samrisht, Pentar dhe Luarzë

Në Malësinë e Madhe janë problematike rrugët:

Aksi rrugor Tamarë – Vermosh kalohet me vështirësi në Qafë të Bordolecit.

Aksi rrugor Tamarë – Vukël është i bllokuar nga shembja e dheut dhe po punohet për zhbllokimin e kësaj rruge.

Akset e tjera rrugore janë të kalueshme nga automjetet

Pukë

Aksi rrugor Fushë Arrëz – Iballë është i bllokuar nga shembja e dheut si pasojë e reshjeve të rëna dhe po punohet për zhbllokimin e rrugës.

Aksi rrugor Fierzë – Tropojë është i bllokuar kalimi tek Ura e Hidrocentralit të Fierzës pasi ka gërryerje pranë urës nga vërshimi i ujit.

Akset e tjera rrugore janë të kalueshme nga automjetet.

Në qarkun e Lezhës forcat policore dhe ushtarake në bashkëpunim me Bordin e Kullimit po punojnë për përforcimin e argjinaturës së Torovicës.

Në Korçë nga reshjet e shiut në fushën e Maliqit ka prezencë uji në ngastra të veçanta të saj.

Në Fushë Krujë, niveli i ujrave në shtratin e lumit Zezë ka rënë duke lejuar pastrimin e aluvioneve nga banesat. Po kryhet pastrimi i kanaleve sipërfaqësore dhe rrugëve në mes të qytetit.

Prezencë uji, por në nivele të ulëta vazhdon të ketë edhe në disa lagje dhe rrugë të brendshme të Bashkisë Durrës.

Në qarkun e Fierit si pasojë e daljes nga shtrati të lumit Gjanica ka prezencë uji në disa banesa në qytetin e Fierit.

Ndërsa moti pritet të tregohet i mëshirshëm me banorët në zonat e përmbytura pasi nga e diela deri të mërkurën parashikohet të mos ketë reshje shiu, frika e reshjeve do të rikthehet përsëri në 9 Dhjetor.

Por, në mungesë të shirave një problem është i hapur për banorët të cilët kanë humbur gjithçka nga përmbytjet në veri, pasi me kthjellimin e motit, pritet të ketë edhe ngrica, të cilat në muajt e dimrit janë refren i njohur për banorët e zonave malore.

mit/NOA
KOMENTE