Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Dialogu Prishtinë-Beograd, Zannier caktohet si ndërmjetës
English

Dialogu Prishtinë-Beograd, Zannier caktohet si ndërmjetës

Prishtinë, 6 dhjetor, NOA – Bisedimet e parashikuara mes Prishtinës dhe Beogradit, pritet që të kenë si ndërmjetës të tyre, shefim aktual të UNMIK-ut, Lamberto Zannier, i caktuar në këtë detyrë nga Organizata e Kombeve të Bashkuara.

Mësohet se ky vendim është marrë pas një komunikimi të vazhdueshëm për çështjen e Kosovës, mes Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Ban Ki Moon dhe kryediplomates së Bashkimit Evropian, Catherine Ashton.

Nga ana e tyre, Kombet e Bashkuara kanë shprehur gatishmërinë e tyre për të kontribuar në vendosjen e një dialogu mes palëve me qëllim të promovimit të paqes, sigurisë dhe qëndrueshmërisë në rajon në një bashkërendim me Bashkimin Evropian.

Një rezolutë e OKB-së e miratuar në Asamblenë e Përgjithshme në shtator të këtij viti, u ka bërë thirrje të dyja palëve që të angazhohen në një dialog për çështjet e interesit të përbashkët me lehtësim të BE-së.

n.e/NOA

KOMENTE