English

Parashikimi i motit për sot, nga NOA dhe Meteoalb, acari vazhdon

Tiranë, 15 Dhjetor 2010 NOA - Masat ajrore te thata e te ftohta te cilat vijne nga qarkullimi verilindor i kontinentit edhe sot po qendrojne ne territorin shqiptar.

Kthjellimet do te dominojne ne pjesen me te madhe te vendit por perjashtim bejne zonat malore te cilat do te mbeten me vranesira dhe reshje te pakta debore.

Reshje debore do te bien ne 80% te territorit.

Për ditën e nesërme, temperatura më e ulët pritet të shënohet në Korçë, -10 gradë Celsius dhe më e larta, në Vlorë, 8 gradë Celsius.

Në rajon dhe Evropë, Prishtina do të kapë temperaturën më të ulët, -8 gradë Celsius kurse Oslo do të arrijë deri në -11 gradë Celsius.

Temperatura më e lartë jashtë vendit pritet të shënojë në Athinë, 11 gradë Celsius.

Më poshtë ndiqni parashikimin e detajuar të motit dhe temperaturat për Shqipërinë dhe Evropën, ofruar nga Agjencia Kombëtare e Lajmeve NOA dhe Shërbimi Metereologjik MeteoAlb:

Shqipëria

Pjesa e dyte e dites do te sjelle shtim te vranesirave duke bere qe ne zonat malore te kete serish reshje debore ndersa bregdeti dhe zonat e ulta do te dominohen nga vranesira te dendura te shoqeruara me reshje te izoluara shiu dhe debore.

Ne mbremje do te kete fuqizim te vranesirave te cilat do te gjenerojne reshje te dendura debore si fillim ne juglindje e me pas ne te gjithe zonen malore te vendit.

Temperaturat e mengjesit do te pesojne serish renie por edhe mesdita do te sjelle 2 grade renie te temperaturave ne te gjithe vendin.

Era do të fryjë mesatare ne toke dhe ne det me shpejtesi 35 km/h dhe drejtim Lindor - Juglindor ndersa dallgezimi ne Adriatik dhe ne Jon do te arrije

2 balle.

Europa

Moti Neser – E merkure, 15 dhjetor 2010

Nje qender e fuqishme ciklonare eshte vendosur ne Europen Juglindore shoqeruar nga fronte te ftohta atmosferike qe vijne nga Mesdheu duke u shtrire deri ne ishjut greke.

Kjo ka bere qe moti i ftohte te perfshije te gjithe rajonin e mesdheut.

Ne Ballkanin Perendimor dhe Lindor do te kete fuqizim te vranesirave dhe reshje te dendura shiu e debore.

Problematike situata do te jete ne Ishujt Britanike dhe Europen Qendrore ku jaeshte vendosur nje qender me presion te ulet atmosferik duke sjelle reshje dedore, temperatura te ulta si edhe stuhi te forta ere.

Ngjarje ekstreme në Europë:

Mesdheu Lindor alarmon rreshje debore dhe stuhi te forta ere;

Alpet do te mbetet me debore dhe ere te forte gjate dites;

Gadishulli i Ballkanit rrezikon reshje debore dhe temp te ulta.

e.r/NOA

KOMENTE