Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Themeluesi i rrjetit Facebook shpallet Personaliteti i Vitit 2010
English

Themeluesi i rrjetit Facebook shpallet Personaliteti i Vitit 2010

Në brendësi edhe lista e plotë e njerëzve të rëndësishëm të vitit

Uashington, 15 Dhjetor 2010 NOA/ Rid Bulku - Mark Elliot Zuckerberg, krijuesi i rrjetit social të Facebook, është zgjedhur si njeriu i vitit 2010. Ky çmim i është dhënë nga revista “Time” dhe kjo pasi personi në fjalë bëri të mundur lidhjen e më shumë se gjysmë miliardi njerëzish dhe ndryshoi mënyrën tonë të jetesës.

Lexuesit e revistës, megjithatë, e mendojnë ndryshe, pasi në një sondazh të kryer online, ky çmim i është njohur themeluesit të Wikileaks, Julian Assange.

Zuckerberg, 26 vjeç, themelues dhe administrator i Faceboook, zotëron rreth një të katërtën e aksioneve të rrjetit shoqëror më të famshëm në mbarë botën.

Për sa i përket zgjedhjeve të lexuesve janë numëruar 382 mijë preferenca që kanë qenë të rezervuara për themeluesin e Wikileaks, Julian Assange.

Megjithatë drejtuesit e revistës nuk e kanë aprovuar mendimin e lexuesve, te cilët me sa duket janë tërhequr më shumë nga nga figura shumë e diskutueshme e australianit.

Ky nderim i personazhit të këtij viti ndahet nga revista “Time”, e cila është themeluar që në vitin 1927 dhe është kthyer në një institucion.

Vitin e kaluar, titulli prestigjioz u fitua nga kryetari i Rezervës Federale Ben Bernanke, ndërsa në 2008 si personazhi i vitit u zgjodh presidenti i SHBA-së Barack Obama. Në vitin 2007 ky titull u mor nga Vladimir Putin.

Lista e plotë e njerëzve të rëndësishëm të vitit 2010:

Thad Allen

Anwar al-Awlaki

Omar al-Bashir

Glenn Bek

Papa Benedikti

Justin Biber

John Boehner

David Boies dhe Ted Olson

Sandra BUllock

David Cameron

Recep Tayyip Erdogan

Johnathan Franzen

Lady Gaga

Robert Gates

The Glee Cast

Dabis Guggenheim

Tony Hayward

Hu Jinatoi

Kim Jong Un

Lisa Jackson

Lebron James

Steve Jobs

Stanley McChrystal

Conan O’Brien

Barack Obama

Sarah Palin

Nancy Pelosi

David Petraeus

Feisal Abdul Rauf

Harry Reid

Nicolas Sarkozy

Jon Stewart and Stephen Colbert

Amerikani i papunë

Michael Vick

Betty White

Elizabeth Warren

Kanye West

Prince William and Catherine Midleton

r.b/NOA

KOMENTE