English

Parashikimi i motit për te Martën, nga NOA dhe MeteoAlb

Tiranë, 21 Dhjetor 2010 NOA - Dita e Martë parashihet të nisë me vranesira dhe shira te dobet ne zonat veriore dhe qendrore por me kthjellime dhe vranesira te lehta ne pjesen tjeter te vendit.

Ne fakt kthjellimet me te dukshme do te jene ne jug te territorit.

Edhe mesdita parashikohet te jete me diell ne zonat e ulta dhe bregdetare por me vranesira dhe shira te izoluar ne zonat malore.

Për ditën e nesërme, temperatura më e ulët pritet të shënohet në Korçë, 0 gradë Celsius. Kurse më e larta, në Durrës dhe Sarandë, 22 gradë Celsius.

Në rajon, Prishtina do të ketë temperaturën 2 gradë Celsius kurse në Evropë Oslo do të arrijë deri në -21 gradë Celsius.

Temperatura më e lartë jashtë vendit pritet të shënojë në Athinë, 20 gradë Celsius.

Më poshtë gjeni parashikimin e detajuar të motit dhe temperaturat për Shqipërinë dhe pjesën tjetër të Evropës, ofruar nga agjencia NOA dhe Shërbimi Metereologjik MeteoAlb:

Shqipëria

Pjesa e dyte e dites do te permiresoje kushtet atmosferike duke bere qe reshjet e shiut te largohen gradualisht nga i gjithe territori shqiptar perjashtim ben Veriperendimi i vendit ku shirat e dobet do te mbeten prezent.

Mbremja dhe nata do te ri-kthje kthjellimet ne te gjithe territorin shqiptar.

Temperaturat ajrit do te pesojne 2 grade rritje ne vlerat e mengjesit por edhe mesdita do te sjelle rritje te lehte te temperaturave ne vend.

Era do të fryjë e lehte dhe mesatare me shpejtesi 30 km/h dhe drejtim Jugperëndimor kjo do te beje qe dallgezimi ne Adriatik dhe ne Jon te arrije 2 balle.

Europa

Nje qender e fuqishme ciklonare do te vendoset ne Europen verilindore shoqeruar nga fronte te ftohta atmosferike duke bere qe vranesirat dhe reshjet e debores te jene me intensitet te larta.

Ne rajonin e mesdheut do te qarkullojne masa ajrore te ngohta dhe te lageshta per shkak te qarkullimt jugperendimor duke bere qe temperaturat te pesojne rritje te menjehershme por poblematike situata paraqitet ne Jugperendim te Europes, Ishujt Britanike, France, Spanj dhe Portugali.

Parashikohet se ne keto zona do te pozicionohet nje qender me presion te ulet atmosferik duke sjelle reshje shiu e dedore, temperatura te ulta si edhe stuhi te forta ere.

Ngjarje ekstreme në Europë:

Rajoni i Mesdheut alarmon per shira te dendur dhe stuhi te fortaere;

Ishujt Britanik alarmojne per temperatura te ulta dhe debore;

Franca, Spanja do te rrezikohet per reshje debore dhe temperatura te ulëta.

e.r/NOA

KOMENTE