Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
SHBA: Raporti i Martit t'i lihet drejtësisë
English

SHBA: Raporti i Martit t'i lihet drejtësisë

Beograd, 14 janar, NOA - Zv.ndihmës sekretari amerikan i shtetit Tomas Kantrimen gjatë takimit me zv. kryeministrin dhe ministrin serb të policisë Ivica Daçiq ka deklaruar se SHBA e kupton “seriozisht” raportin e të dërguarit të posaçëm të Këshillit të Evropës Dik Marti, por konsideron se kjo është çështje e zbatimit të ligjit dhe e sundimit të drejtësisë, është njoftuar pas takimit. Ministri Daçiç citohet të ketë thënë se është pajtuar se kjo nuk është çështje politike, por çështje e sundimit të drejtësisë dhe ka shtuar se qëndrimi zyrtar i Qeverisë së Serbisë është se çështja e negociatave të ardhshme në relacionin Beograd-Prishtinë duhet të veçohet nga raporti i Martit. Ndërkaq, për televizionin “1 srpska” të Beogradit, zv.ndihmës-sekretari amerikan i shtetit, ka thënë se “qëndrimi i presidentit të Serbisë Boris Tadiq është real, nëse Thaçi është zgjedhur e nuk është akuzuar, derisa të mos ketë prova të fuqishme dhe se ai si kryetar i Qeverisë është partner i vërtetë për Serbinë, në ato negociata. a.k/NOA

KOMENTE