English

Rama: S’e dua pushtetin duke përdorur inatin e popullit

Tiranë, 20 janar 2011, NOA – Demonstrata e nesërme nuk është lëvizje strategjike e PS-së. Kreu i PS-së tha sot e nuk do të pranonte një pushtet të marrë duke shfrytëzuar zemërimin e popullit.

“Nuk janë qëllimet e mia politike që më nxjerrin në demonstratë. Këtë duhet ta besoni siç e them; nuk duam pushtetin duke shfrytëzuar zemërimin e popullit. Dalim në demonstratë si pjesë e një shoqërie që vidhet dhe të tallet nga pushteti si të ishte budalla”, tha Rama në emisionin “Top-Story” s.

I pyetur se a do të pranonte një pushtet të “dhuruar” në këtë mënyrë nga populli Rama u shpreh se një skenar i tillë nuk do ti pëlqente.

“Frytet opozitës nga populli janë të hidhura sepse kanë një faturë shumë të lartë dhe që çdo burrë shtetit ja shmang duke kërkuar zgjidhje përmes politikës”, tha Rama.

Rama u ndal dhe në akuzat për videon duke thënë se “nëse ajo ishte montazh, jo vetëm që nuk kishte vend për dorëheqjen, por ishte vendi për të reaguar me gjithë forcën kundër manipulimit”.

Duke folur dhe një herë për përdorimin e dhunës, Rama tha se “me zë dhe me figurë PS-ja e ka refuzuar diçka të tillë”.

Ndërsa nuk është shprehur optimist për një zgjidhje politike në parlament. “Parlamenti ka marrë fund, është marrë peng. Është ai kryeministër në atë parlament që provokon popullin në kushte kur populli mund të reagojë dhe të dalë jashtë kontrollit”, tha Rama.

Gjatë intervistës sonte, Rama duke folur në lidhje me zhvillimet politike dhe demonstratën e nesërme. tha edhe se “Shqipëria sot është në teh sepse rrezikon të rrëshqasë në një situatë të pakontrollueshme, për shkak se këta njerëz që qeverisin me vota t vjedhura nuk kanë sy për të parë se janë në buzë të humnerës”.

Në emisionin “Top-Story”, Edi Rama tha se dhuna nuk është alternative dhe nuk është mënyra sesi i shohin socialistët gjërat. Por nga ana tjetër ai ka thënë se qytetarët presin që PS-ja të reagojë dhe të mos defaktorizohet.

“Pas publikimit të videos jam mësyrë nga mesazhe dhe telefonata, jo vetëm nga anëtarë të PS, por edhe të asaj që quhet për traditë shoqëri civile. Dhe ajo që kam dëgjuar ka qenë se; nëse edhe këtë herë opozita nuk bën atë që duhet, le të pranojmë që nuk kemi a opozitë”, tha Rama.

Kreu i PS-së u shpreh se nëse nuk ka reagim publik, “rrezikojmë të defaktorizohemi si barriera e fundit që populli ka për tu mbrojtur nga barriera e pushtetit”.

Rama u shpreh se aktualisht të gjitha institucionet kanë rënë, përfshirë dhe drejtësinë.

“Të gjitha institucionet kanë rënë, duke filluar nga zgjedhjet dhe duke përfunduar te drejtësia dhe opozita ka mbetur e fundmja gjë që ekziston midis një regjimi kusarësh .

Opozita mbetet dhe mburoja e fundit që qeveria ka përballë popullit gjithnjë e më zemëruar”, tha Rama.

a.k/NOA

KOMENTE