English

Parashikimi i motit për nesër

Tiranë, 23 Janar 2011 NOA – Vranesirat dhe shirat e dobet do te mbeten prezent edhe te henen ne te gjithe Shqipërinë.

Shira te konsiderueshëm do te kete ne zonat jugore ndersa me intensitet me te ulet do te jene ne pjesen tjeter te vendit, ne zonat malore verilindore dhe juglindore do te kete reshje debore. Mesdita do te sjelle dobesim te reshjeve te shiut dhe te debores.

Shqipëria

Sipas MeteoAlb, edhe pjesa e dyte e dites do te vijoje me vranësira dhe shira te dobet ne Shkoder, Lezhe, Durres, Vlore, Sarande, si edhe ne kryeqytet ndersa reshje shiu dhe debore do te kete ne Puke, Kukes, Peshkopi, Bulqize, po ashtu edhe ne Pogradec, Korçë, Erseke dhe Bilisht.

Gjate nates vranesirat dhe reshjet e shiu dhe debores do te largohen gradualisht nga i gjithe territori Shqiptar.

Temperaturat ajrit ne vlerat e mëngjesit do te bien serish ndjeshëm, por mesdita do te ruaje te njejta vlera te dites se diele.

Era do të fryje mesatare ne toke dhe ne det me shpejtësi 35 km/h dhe drejtim Juglindor ndersa dallgezimi ne det te jete deri ne 3 balle.

Europa

Pjesa me e madhe e kontinentit Europian do te karekterizohet nga mot i vranet dhe reshje shiu dhe debore.

Gadishulli i Ballkanit sërish do te dominohet nga vranesirat te cilat do te gjenerojnë reshje shiut dhe debore.

Problematike situata do te jete ne Greqi ku reshjet e shiut do te jene me intesitet te larte te cilat do te shoqerohen me stuhi te forta ere dhe shkarkesa rrufesh.

Ne Spanje do te kete stuhi te forta ere te cilat do te sjellin probleme ne trafikun detar pasi dallgezimi ne det do te arrije deri ne 9 balle sidomos ne brigjet Jugore te saj.

Sërish vendet Nordike do te dominohen nga reshjet te dendura debore dhe temeratura te ulta. NDERSA vendet e Europes qendrore do te përfshihen nga mjegulla e dendur ne oret e para te mengjesit.

Të pritshme ekstreme në Europë:

E hene, 24 janar 2011

Greqia do te alarmojne per reshje shiu dhe shkarkesa rrufesh;

Spanja do te rrezikohet per reshje shiu dhe stuhi te forta ere;

Europa Qendrore do te rrezikohet nga mjegulla e dendur.

e.r/NOA

KOMENTE