English

Dita e Largimit, protestat s’e larguan dot sërish Mubarakun

Kajro, 5 shkurt, NOA – Egjipti ka vijuar edhe ditën e djeshme kundërshtimet kolektive ndaj presidentit Hosni Mubarak, në të ashtuquajturën “Dita e Largimit”, të cilën protestuesit e kishin përcaktuar si atë të ikjes nga pushteti të tij.

Por duket se kjo gjë nuk ka ndodhur, megjithëse turma të mëdha egjiptianësh u mblodhën në qendër të Kajros, duke shkaktuar një rrëmujë të vërtetë, si të gjitha ato që kanë përfshirë Egjiptin ditët e fundit.

Në Sheshin Tahrir, protestuesit kanë lëshuar sllogane, valëvitur flamuj dhe kanë kënduar këngë patriotike, teksa mijëra vetë të tjerë u bashkoheshin.

Ndërkaq, ushtarët të cilët ishin në gadishmëri duket se nuk kanë qëlluar mbi turmën, madje janë sjellë siç duhet me të.

Pikat e kontrollit të ushtrisë, deri në shesh, ishin të organizuara më mirë se sa kanë qënë ditët e fundit.

Atmosfera kanë qenë e qetë dhe megjithatë, Hosni Mubarak, nuk u largua edhe pas protestave të mëdha të ditës së djeshme.

n.e/NOA

KOMENTE