Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Ambasada e SHBA: Countryman anulloi vizitën në Kosovë për shkak të mjegullës
English

Ambasada e SHBA: Countryman anulloi vizitën në Kosovë për shkak të mjegullës

Tiranë, 9 shkurt 2011, NOA – Vizitën e beftë në kryeqytetin shqiptar të Zëvendësndihmës Sekretarit Amerikan Thomas Countryman dhe anulimin e fluturimit të tij drejt Kosovës e ka sqaruar edhe Ambasada e SHBA-ve në Tiranë. Zyra e shtypit e kësaj ambasade bën të ditur anulimi i vizitës së Countrymanit në Kosovë u bë për arsye teknike.

Ambasada amerikane njoftoi se avioni me të cilin udhëtonte Zëvendësndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit nuk mund të ulej në aeroportin e Prishtinës për shkak të mjegullës së dendur që mbulon Prishtinën.

Është pikërisht kjo arsyeja pse zyrtari amerikan i shtetit për Europën dhe Azinë, Thomas Countryman, vizitën në Tiranë që e kishte planifikuar për të premten në 18 shkurt do ta zhvillojë sot.

Pas takimeve me shefin e mazhorancës Sali Berisha dhe atë të opozitës Edi Rama, por ndoshta edhe të një takimi ende të palajmëruar me Presidentin e Republikës do të japë një konferencë për shtyp në orën 19.00 në mjediset e Ambasadës Amerikane në Tiranë.

Pas shqetësimeve të shprehura mbi situatën e rënduar politike pas vrasjes së katër demonstruesve në 21 janar, Countryman pritet t’i bëjë rishtas thirrje palëve kundërshtare politike të gjejnë gjuhën e dialogut institucional dhe të gjejnë kompromisin e nevojshëm për zgjidhjen e krizës politike në vend.

Por është rastësi që vizita e Countryman e planifikuar më parë në Tiranë për datën 18 shkurt përkon edhe me demonstratën e radhës së opozitës, e cila do të mbahet këtët të premte në 18 shkurt.

Mund të duket rastësi ky ndryshim plani, por nuk është e vështirë të kujtojmë se vetë Ambasada Amerikane pas ngjarjeve të 21 janarit dhe në vigjilje të demonstratave që pasuan atë u bëri thirrje qytetarëve amerikanë të qëndrojnë larg bulevardit të Tiranës në ditën e demonstratave.

Madje vetë Ambasada në 28 janar, një javë pas demonstratës së dhunshme të 21 janarit mbylli edhe mjediset e saj.

mit/NOA

KOMENTE