Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Francë, vjen në jetë “fëmija mjekësor” i parë
English

Francë, vjen në jetë “fëmija mjekësor” i parë

Paris, 9 Shkurt NOA - Ka lindur në Francë i pari, “fëmijë mjekësor”. Rezultati i mbarësimit artificial, ku embrioni i saj u zgjodh në mënyrë që gjaku mund të ndihmonte në trajtimin beta talasemik, që ndikon në vëllezërit e tij më të mëdhenj. Vogëlushi-Umut Talha, emri i trukuar që do të thotë “shpresë”, ka dalë në dritë në Clamart, jashtë Parisit, dhe është “në shëndet të shkëlqyer”. Teknika e përdorur për këtë lindje është e ligjshme që nga viti 2004. Foshnja ka lindur falë IVF pas një diagnoze të dyfishtë para-transplantimi gjenetik, që lejoi mjekët për të zgjedhur një embrion që nuk është mbartës i sëmundjeve dhe i indeve vëllezërve të sëmurë.

Ligji mbi bio-etikën në 2004 që lejon këtë lloj manipulimi gjenetik, ka ngritur shumë polemika. Kjo është shtatzënia e parë që përfundoi paraqitjen e këtij legjislacioni.

r.b/NOA

KOMENTE