Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Ministria e Jashtme në komision, qëndrimi i konsullit Grek, personal
English

Ministria e Jashtme në komision, qëndrimi i konsullit Grek, personal

Tiranë, 9 shkurt 2011, NOA- Në këto momente në ambientet e Kryesisë së Kuvendit po bëhet mbledhja e komisionit parlamentar lidhur me debatin dhe qëndrimet e diplomatëve Grekë për kombësinë.

Kryetari i Komisionit të Jashtëm Parlamentar Fatos Beja deklaroi se anëtarët e këtij komisioni duhet të jenë të kujdesshëm me deklaratat e lëshuara.

Në hapje të punimeve përfaqësuesit e Ministrisë së Jashtme, thanë se ambasadori grek e ka cilësuar si një qëndrim personal atë të konsullit, çka sipas tij nuk përfaqëson qëndrimin e shtetit.

Më tej nga ana e këtyre përfaqësuesve u vlerësua qëndrimi i Kryetarit të Bashkisë, Niko Peleshi.

Ky komision u mblodh pasi Konsulli grek në Korçë Teodoros Ikonomus i shoqëruar edhe nga dy deputetë të parlamentit grek,ka bërë thirrje të hapura antishqiptare.

“Korça është pjesë e Vorio Epirit! Vllahët janë grekë! Të krishterët të shohin mbishkrimet e varreve të etërve të tyre për të parë origjinën! Nuk duhet të keni frikë për të deklaruar origjinën. Regjistrimi është vetëm fillimi i një beteje. Protokolli i Korfuzit i vitit 1914 nuk është anulluar”, mësohet të jetë shprehur Ikonomus.

a.y/NOA

KOMENTE