Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Zhvillohen homazhe për regjisorin Hysen Hakani
English

Zhvillohen homazhe për regjisorin Hysen Hakani

Tiranë, 9 shkurt 2011, NOA- Ditën e sotme do të mbahen homazhet në nder të regjisorit të njohur shqiptar Hysen Hakani.

Regjisori Hakani u nda nga jeta mbrëmjen e së hënës në moshën 79-vjeçare.

Ai njihet si regjisori i filmit të parë shqiptar, “Fëmijët e saj” (1957).

I nderuar me çmimin “Mjeshtër i Madh”, Hakani i ka dhuruar kinemasë shqiptare një sërë filmash, si “Debatik”, “Toka jonë”, “Njësiti gueril”, “Cirku në fshat”, “Një ndodhi në port”, “Lundrimi i parë”, “Plaku dhe hasmi” etj, si dhe një sërë filmash dokumentar.

Teatri Kombëtar do të zhvillojë homazhe ditën e sotme, në orën 10:00-12:00, ku familjarët, miqtë dhe kolegët e tij do t’i japin lamtumirën e fundit regjisorit të njohur të filmit shqiptar.

a.y/NOA

KOMENTE