English

Kriza, Portugali: Kryeministri jep dorëheqjen

Lisbonë, 23 Mars, NOA - Kryeministri portugez Jose Socrates ka dhënë dorëheqjen sot në mbrëmje ka njoftuar presidenca

Kryeministri i ka paraqitur dorëheqjen presidentit, Anibal Cavaco Silva, pasi parlamenti bllokoi planin antideficit rënë dakord me BE-në, duke thënë se kriza mund të ketë "pasoja të rënda" për vendin.

Në një deklaratë për shtypin pas bisedimeve me Cavaco Silva, Sokrates ka akuzuar partitë opozitare, të cilët votuan kundër planit për rritje dhe stabilitet duke provokuar sipas tij një krizë të shmangshme, të panevojshme e të papërshtatshme" për Portugalinë.

a.e/NOA

KOMENTE