English

Shfrytëzoi të miturit për prostitucion, kapet në Itali i shumëkërkuari

Ventimiglia, 23 mars 2011, NOA – Një shqiptar i akuzuar për shfrytëzim të të miturve për prostitucion e marrëdhënie seksuale me dhunë ka rënë sot në prangat e policisë italiane në zonën e Ventimiglias në Itali, pas 9 vitesh kërkimi ndërkombëtar. Bëhet fjalë për 30-vjeçarin nga Cërriku i Elbasanit Florian Nasufi, i cili në vitin 1999 shfrytëzoi për prostitucion disa të mitur.

Lajmin e bëri publik Policia e Shtetit, e cila njoftoi se në bashkëpunim me Zyrën Qendrore Kombëtare të Interpol Tiranës u arrestua me qëllim ekstradimi drejt vendit shtetasi shqiptar i shpallur në kërkim ndërkombëtar, Florian Shefqet Nasufi.

Bëhet me dije se Florian Nasufi është dënuar me 14 vite burg nga Gjykata e Rrethit të Elbasanit në 23 dhjetor të vitit 2002, me akuzën e rëndë të shfrytëzimit të prostitucionit në rrethana rënduese dhe marrëdhënie seksuale me dhunë me të mitur.

Kapja e Nasufit u realizua falë bashkëpunimit me Interpol Romën.

Florian Nasufi pritet të ekstradohet së shpejti drejt Tiranës ku do të përballet me drejtësinë.

mit/NOA

KOMENTE
  • Florinda Koci18:14 - 23 Mars 2011
    ju shqiptaret duhet te falenderoni interpolin italian dhe ky njeri nuk duhet te dali ne gjygj fare direkt me burgim te perjetcshem po ne shiptaret nuk kemi shtet dhe ju sigoroj qe ai shum shpejt do dali sepse shtetin shqiptar e drejton mafia kjo aesht e verteta sepse shum vajza shqiptare jan gjetur rrugve italis te vdekura ..ju faleminderit..