Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Bashkia e Tiranës: Partitë të mos dhunojnë me flamuj e banderola vendet publike
English

Bashkia e Tiranës: Partitë të mos dhunojnë me flamuj e banderola vendet publike

Tiranë, 5 prill 2011, NOA – Dy ditë pas incidentit të heqjes së flamujve të LSI-së nga shtyllat e ndriçimit në zonën pranë stadiumit “Selman Stërmasi” Bashkia e Tiranës i bëri thirrje të gjitha forcave politike të mos cënojnë qytetin, duke vendosur flamuj dhe banderola nëpër shtylla e nëpër pemë, të cilat janë pasuri publike dhe jo pasuri partiake. Bashkia e Tiranës i përgjigjet dorazi edhe Drejtorit të Policisë së Shtetit Hysni Burgaj dhe kërkesën që policia e shtetit i ka drejtuar Bashkisë, për përcaktimin e vendeve ku ndalohet vendosja e flamujve dhe materialeve zgjedhore.

Hantin Bonati, drejtori i Drejtorisë së Kontrollit mbi Territorin Urban në Bashkinë e Tiranës sqaroi se asnjë njësi e qeverisjes vendore nuk përcakton vende se ku ndalohet vendosja e materialeve zgjedhore.

“Ndalimin e tyre e bën ligji, i cili përcakton se ndalohet vendosja e çdo materiali zgjedhor propogandistik, në çdo hapësirë publike, për të cilat nuk është dhënë leja përkatëse nga organi kompetent”, tha Bonati.

Ai saktësoi se vendet ku lejohet vendosja e këtyre materialeve përcaktohet dhe bëhet nga Bashkia e Tiranës 30 ditë para datës së zgjedhjeve, siç përcakton Kodi Zgjedhor i Republikës së Shqipërisë, pra në datën 8 prill dita kur çelet zyrtarisht fushata elektorale.

Bashkia e Tiranës thekson se i ka kërkuar Policisë së Shtetit zyrtarisht që ta mbështesë për ndalimin e incidenteve të shkaktuara nga militantet e subjekteve politike, gjatë ushtrimit të detyrave funksionale që ligji i ngarkon Policisë Bashkiake.

Në këtë kontekst Bashkia e Tiranës i bëri thirrje forcave politike të mos vendosin flamuj dhe banderola nëpër shtylla e nëpër pemë, pasi kjo nuk pajtohet me asnjë parim të bashkëjetesës qytetare, qoftë kjo edhe në një fushatë elektorale.

“Shtyllat e ndriçimit dhe pemët nuk janë pasuri e partive politike, por janë pasuri publike e qytetit”, tha drejtori Bonati.

mit/NOA

KOMENTE