Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Berisha me ministrat e Mjedisit: Aksione konkrete për shmangien e përmbytjeve
English

Berisha me ministrat e Mjedisit: Aksione konkrete për shmangien e përmbytjeve

Tiranë, 5 prill 2011, NOA - Kryeministri Sali Berisha takoi sot ministrat e Mjedisit të rajonit dhe përfaqësues të disa organizatave ndërkombëtare, të cilët ndodhen në Tiranë në kuadër të bashkëpunimit me Ministrinë e Mjedisit për problemet e ujërave ndërkufitare. Duke iu referuar katastrofës së përmbytjeve në Shkodër në dhjetorin e vitit të shkuar, kryeministri Berisha vuri në dukje një sërë problemesh që shfaqin lumenjtë sidomos Drini duke shtuar rrezikshmërinë e përmbytjeve për shkak të reshjeve të dendura që bien në territorin shqiptar, por edhe në Maqedoni, Kosovë dhe Mal të Zi.

Shefi i qeverisë theksoi se qeveria shqiptare ka projektuar një sërë masash dhe po punon për realizimin e tyre, për të krijuar një situatë sa më të stabilizuar në mënyrë të veçantë në basenin e Drinit dhe për të shmangur përsëritjen e përmbytjeve.

Zoti Berisha bëri me dije se është parashikuar ndërtimi i argjinaturës në lumin Buna, ndërtimi i bypasit të Shkodrës si dhe përmirësimi i rrjetit të kullimit në gjithë zonën e nënshkodrës, ndërkohë që po punohet për ndërtimin e hidrocentalit të Skavicës, dhe ka një marrëveshje të nënshkruar me Malin e Zi për thellimin e Bunës.

Kryeministri u shpreh i gatshëm që të mbështesë një projekt të veçantë për basenin e lumit Drin nga Banka Botërore, GEF-i dhe vendet respektive të rajonit për t’i dhënë zgjidhje përfundimtare problemeve komplekse që lidhen me basenin e lumit Drin. Ministrat e rajonit të Kosovës, Malit të Zi dhe Maqedonisë shprehën vullnetin e qeverive të tyre për të forcuar më tej bashkëpunimin dypalësh dhe shumëpalësh.

Shefi i ekzekutivit mbështeti interesimin e tyre duke theksuar se Shqipëria do të jetë e gatshme për të zgjeruar bashkëpunimin me vendet kufitare në rajon dhe me organizatat ndërkombëtare.

Ai i ftoi ministrat të ndërmarrin veprime dhe iniciativa të përbashkëta për të shpejtuar gjetjen e zgjidhjeve me interes të përbashkët dhe ndërmarrjen e aksioneve konkrete. Ministrat e rajonit të mjedisit shoqëroheshin nga ministri shqiptar i Mjedisit Fatmir Mediu.

Në takim merrnin pjesë edhe disa përfaqësues të Organizatave Ndërkombëtare BB, Drejtoria e Mjedisit e OKB në Gjenevë dhe të Organizatës për Partneritet Global për Ujin.

mit/NOA

KOMENTE