Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Hiqet statuja e Marianne pasi gjoksi ishte i ekzagjeruar
English

Hiqet statuja e Marianne pasi gjoksi ishte i ekzagjeruar

Francë, 5 Prill NOA - Kohë të vështira në Francë për bustet dhe portretet. Në një fshat në veri të vendit, është hequr busti i Marianne (vajza e re simbol i republikës) dhe kjo pasi konsiderohej si një statujë tepër provokuese: statuja kishte një gjoks të bollshëm dhe diçka e tillë nuk i pëlqente kryebashkiakut.

“Kjo pjesë e trupit e cila ishte zmadhuar në përmasa simbolizonte bujarinë e të gjithë republikës”, - shpjegoi artisti i saj.

Gjithmonë në veri të vendit, është hequr dhe një portret tjetër, këtë herë nga presidenti Sarkozy.

r.b/NOA

KOMENTE