Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Një ditë kushtuar Bujar Kapexhiut
English

Një ditë kushtuar Bujar Kapexhiut

Tiranë, 5 prill, NOA - E enjtja e 7 prill do të jetë një ditë dedikuar krijimtarisë së regjisorit Bujar Kapexhiu me shfaqjen e 4 filmave që përfaqësojnë punën e tij shumëvjeçare në artin e animacionit. Kapexhiu është një nga themeluesit e këtij zhanri filmik së bashku me regjisorin Vlash Droboniku dhe në këtë program do të risillet puna e tij e parë, “Pika e ujit”, 1976, që në fondin kronologjik të filmit të animuar mban numrin 3. Gjithashtu do të shfaqen edhe 2 filma të ndaluar më parë për motive biografike të bashkëskenaristit Bashkim Shehu: “Kur shefi merr flakë” dhe“Autogol”.

“Pika e ujit”, 1976, 9’

“Kur shefi merr flakë”, 1980, 5’

“Autogol”, 1981, 7’

“Pipiruku në pallat”, 1985, 13’

Arkivi Qendror Shtetëror i Filmit do të transmetojë krijmtarinë e Kapexhiut në orën 12:00.

Kush është Bujar Kapexhiu

Artist i merituar, aktor, piktor, regjisor, skenarist. Lindi ne Tirane me 22 Mars 1944. Studioi për aktor në shkollën e lartë pranë Teatrit Kombëtar, si edhe kursin e lartë pasuniversitar për regjisor po aty. Me 1968 filloi pune si regjisor në Teatrin e Estradës se Tiranes, ku shkroi shumë skeçe, parodi, kuplete si edhe u mor me karikaturë për organet e shtypit.

Pas një periudhe 2 vjeçare largimi nga Tirana, për shkak të "shfaqjeve liberale dhe moderniste" në Festivalin e 11 të Këngës në RTSH, ku ishte autor teksti dhe konferencier, u rikthye me 1975 si regjisor dhe piktor në sektorin e sapo ngritur të filmit vizatimor pranë Kinostudios "Shqipëria e re".

Filmi "Zhgarravinat" (1977) ku Kapexhiu krijoi vizatimet, skenarin dhe regjine u vlerësua me çmimin e I-re të Festivalit të III të filmit Ballkanik të organizuar në Stamboll,Turqi,1979; me Kupën e Festivalit të III të Filmit Shqiptar, 21-28 prill 1979 si dhe me çmim në Napoli të Italisë në 1984.

Deri në vitin 1985 xhiroi rreth 20 filma vizatimore në shumicën e të cilëve është skenarist ose bashkëskenarist, regjisor dhe piktor; mes tyre spikat edhe “Pipiruku”, personazhi i dashur për fëmijet i ndërtuar prej tij. "Pipiruku pret 2 miq" u vlerësua me çmim të dytë në Festivalin e VI të filmit dokumentar e vizatimor.

Pas vitit '85 iu përkushtua zhanrit te kinokomedisë duke u shquar për individualitetin e spikatur. Ne një kohe mjaft te shkurtër xhiroi katër filma artistike "Dy here mat", 1986, "Tela per violine", 1987, "Stolat ne park", 1988 "Edhe ashtu, edhe kështu", 1989

a.k/NOA

KOMENTE