Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Thaçi mbledh kryesinë e PDK për zgjedhjen e presidentit
English

Thaçi mbledh kryesinë e PDK për zgjedhjen e presidentit

Prishtinë, 5 prill 2011, NOA – Mosmarrëveshjet mes krerëve të PDK-së për rikandidimin e Behgjet Pacollit për postin e presidentit të Kosovës bënë që Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës Hashim Thaçi njëherësh kryeministri i Kosovës të thërrasë këtë pasdite një mbledhje urgjente të kryesisë së PDK-së për zgjedhjen e presidentit.

Kundër rikandidimit të Pacollit janë shprehur hapur ushtruesi i detyrës së presidentit të Kosovës Jakup Krasniqi dhe ish-ministri i Transporteve Fatmir Limaj.

Në mbledhjen e thirrur këtë pasdite Partia Demokratike e Kosovës pritet të dalë me një qëndrim të qartë rreth ruajtjes apo prishjes së koalicionit me AKR-në, e cila ka vënë si kusht për vazhdimin e koalicionit arritjen e numrit të votave për rizgjedhjen e Behgjet Pacollit si president i Kosovës.

Në rast se nuka arrihet konsensusi për emrin e Pacollit atëherë pritet që të kandidohet një emër tjetër nga opozita për postin e presidentit.

Ngërçi politik në Kosovë doli në pah pas rrëzimit të presidentit Behgjet Pacolli nga Gjykata Kushtetuese e Kosovës, e cila e shpalli votimin për zgjedhjen e tij të pavlefshme dhe antikushtetuese si për kuorumin e votave edhe për mungesën e një kundërkandidati, pasi Pacolli në shkelje të Kushtetutës së Kosovës ishte kandidati i vetëm për këtë post.

mit/NOA

KOMENTE