Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Kubë, paradë ushtarake kongresin e komunistëve
English

Kubë, paradë ushtarake kongresin e komunistëve

Kubë, 17 prill, NOA - Me një paradë ushtarake filloi në Kubë kongresi i komunistëve, që sundojnë të vetëm. Marshimi synonte të kujtonte fitoren e Kubës mbi trupat amerikane para saktësisht 50 vjetësh.

Parada udhëhiqej nga presidenti Raúl Castro dhe personalitete të tjera drejtuese të partisë dhe qeverisë. Vëllai i presidentit, udhëheqësi i revolucionit Fidel Castro, nuk mori pjesë në veprimtari. Ai e pati qeverisur Kubën prej vitit 1959 dhe ia dorëzoi pushtetin të vëllait për arsye shëndetësore në korrik 2006. Në kongresin e planifikuar deri të martën presidenti Raúl Castro do të arrijë miratimin e reformave ekonomike rrënjësore, të paralajmëruara prej tij. Ky është kongresi i parë i komunistëve kubanë prej gati 14 vjetësh.

NOA/DV

KOMENTE