English

Parashikimi i motit për 7 maj 2011

Dita e Shtunë, 7 Maj 2011 parashikohet të karakterizohet nga kushte te qëndrueshme atmosferike. Moti i kthjellet do te jete dominues ne te gjithe vendin perjashtuar zonat malore te cilat do te kene kalime vranesirash gjate oreve te mesdites.

Shqipëria

Sipas MeteoAlb edhe pjesa e dyte e dites do te mbetet me mot te kthjellet ne zonat e ulta dhe bregdetare ndersa kthjellime dhe vranesira te here pas-hereshme do te kete ne zonat malore lindore. Keto kushte te stabilitetit te atmosferes do te mbeten prezent deri ne mengjsin pasardhes.

Temperaturat e ajrit do te pesojne nje rritje te lehte ne vlerat e mengjesit por mesdita do te ruaje vlera konstante te temperaturave ne te gjithe vendin.

Era do te fryje e lehte ne toke dhe ne det me shpejtesi 20 km/h dhe drejtim Veriperendimor ndersa dallgezimi ne Adriatik dhe ne Jon do te jete i ulet.

Europa

Neser, pjesa me e madhe e kontinentit Europian do te dominohet nga moti i kthjellet. Keshtu me kthjellime dhe vransira kalimtare do te jete Vendet Nordike, Europa Qendrore, Rajoni i Mesdhut dhe Ballkani.

Ndersa Europa Veriore dhe lindore do te dominohen nga moti i paqendrushem pasi vranesirat dhe shirat do te mbeten prezent ne keto vende. Gjithashtu me vransira dhe shira te dendur do te jete Europa jugperendimore Ku problematike do te paraqitet situata ne Ishujt Britanike dhe Spanje pasi reshjete e shiut do te shoqerohen me stuhi te forta ere dhe dallgezim te larte ne det.

Ngjarje ekstreme në Europë:

Ishujt Britanike do te mbeten me shira intensive;

Rusia rrezikohet nga stuhi ere dhe shira te dendur;

Spanja rrezikohen per shira te dendur dhe dallge te larta.

KOMENTE