Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Britanikët refuzojnë reformimin e sistemit zgjedhor
English

Britanikët refuzojnë reformimin e sistemit zgjedhor

Angli, 7 maj, NOA - Me shumicë të qartë britanikët votuan në një referendum popullor për mbajtjen e sistemit të tyre elektoral maxhoritar. Refuzimi i reformimit të sistemit zgjedhor për parlamentin, është një goditje e rëndë për liberaldemokratët, të cilët qeverisin prej një viti si partner në koalicion me konservatorët e kryeministrit David Cameron.

Liberalët, të cilët e kishin vënë si kusht për pjesëmarrje në qeveri referendumin, pësuan humbje të hidhura edhe në zgjedhjet rajonale dhe komunale, të cilat u mbajtën paralelisht me referendumin.

Kryetari i partisë Nick Clegg muajt e fundit ka qenë vazhdimisht në shënjestër të akuzave, për thyerje të premtimeve elektorale.

NOA/DV

KOMENTE