English

Gara për Palmën e Artë, 19 filmat që kokrrojnë

Francë, 11 maj, NOA - Janë 19 filma që do të garojnë për Palmën e Artë në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Kanë. Edicioni që do të nis zhvillohet nga datat 11-22 maj ka rritur dhe emocionet me krijuesve në kinematografi.

Filmat në garë janë: “La piel que habito”, me regji të Pedro Almodovar; “Apollonide”, i Bertrand Bonello; “Pater”, i Alain Cavalier; “Footnote”, i Joseph Cedar; “Once Upon a Time in Anatolia”, i Nuri Bilge Ceylan; “Djali me Biçikletë”, i Jean-Pierre dhe Luc Dardenne;

“Le Havre”, i Aki Kaurismaki; “Hanezu No Tsuki”, i Naomi Kauase; “Sleeping Beauty”, i Julia Leigh; “Polisse”, Maiwenn; “The Tree of Life”, i Terrence Malick; “Burimi i Grave”, i Radu Mihaileanu; “Hara-kiri: Death of a Samurai”, i Takashi Miike; “Habemus Papam”, i Nanni Moretti; “Ëe need to Talk About Kevin”, i Lynne Ramsay; “Michael”, i Markus Schleinzer; “This Must be the Place”, i Paolo Sorrentino; “Melancholia”, i Lars Von Trier; “Drive”, i Nicolas Ëinding Refn;.

Jashtë garës për çmime do të shfaqen filmat edhe 6 filma të autorëver të njohur; “Midnight in Paris”, i Ëoody Allen; “La Conquête”, i Xavier Durringer; “The Beaver”, i Jodie Foster; “The Artist”, i Michel Hazanavicius; “Pirates des Caraïbes - La Fontaine de Jouvence”, i Rob Marshall.

a.k.NOA

KOMENTE