English

Parashikimi i motit për 12 Maj 2011

Shqipëria

Moti - E enjte, 12 maj 2011

Sipas MeteoAlb: Persa i perket dites se neserme, do te kete permiresim te kushteve atmosferike ne zonat e ulta dhe bregdetare ku kthjellimet do te jene dominuese ndersa zonat malore do te mbeten me vranesira dhe shira te dobet.

Edhe pjesa e dyte e dites do te vijoje me kthjellime dhe vranesira kalimtare ne pjesen me te madhe te shqiperise perjashtuar zonat malore verilindore dhe juglindore te cilat do te karakterizohen nga vranesira dhe shira me intensitet te ulet.

Temperaturat e ajrit ne vlerat e mengjesit do te qendrojne konstante por mesdita do te sjelle nje rritje te lehte te temperaturave ne te gjithe vendin.

Era do te fryje e lehte ne toke dhe ne det me shpejtesi 22 km/h dhe drejtim Jugperendimor ndersa dallgezimi ne Adriatik dhe ne Jon te jete 2 balle.

Europa

Moti Neser – E enjte, 12 maj 2011

Neser, pjesa me e madhe e kontinentit do te dominohet nga vranesira dhe shira por shira me te dendur do te bien ne ishujt Britanike dhe zonene e Alpeve.

Po ashtu me vranesira dhe shira do te dominohen vendet nordike si edhe Ballkani Juglindor por intensiteti i shirave do te jete i me i dobet. Ndryshe paraqitet situata ne pellgun e Mesdheut, Europen Jugperendimore si edhe nje pjese e Lindjes se kontinentit Ku moti i kthjellet do te dominojne ne keto rajone.

Ngjarje ekstreme në Europë:

E enjte, 12 maj 2011

Ishujt Britanike do te mbeten me shira intensive;

Ballkani Juglindor rrezikohet nga stuhi ere dhe shira te dobet;

Spanja do te mbetet me ere e forte, shira, dallge te larta.

KOMENTE