Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Lagarde, pasardhëse e Domenique Strauss-Kahn
English

Lagarde, pasardhëse e Domenique Strauss-Kahn

France 22 maj, NOA - Në kërkimin për një pasardhës të shefit të dorëhequr të Fondit Monetar Ndërkombëtar, Dominique Strauss-Kahn, ministrja franceze e Financave Christine Lagarde, gjithnjë e më tepër po gjen mbështeje nga Evropa si favorite për këtë post.

Homologu i saj britanik George Osborne deklaroi se, Lagarde është një kandidate e shquar për tu vendosur në krye të FMN. Më parë në Gjermani kancelarja Angela Merkel dhe ministri i Financave Wolfgang Schäuble, kishin dhënë preferencën e tyre për Lagarde-n si shefe e re e FMN.

Qeveria austriake po ashtu ka vlerësuar kandidaturën e ministres fanceze. Për kreun e ardhshëm të Fondit Monetar Ndërkombëtar, pretendojnë edhe vendet në ekspansion si Kina dhe India. SHBA-ja si aksionari më i madh i FMN-së, është shprehur deri tani asnjanëse në diskutimin rreth pasardhësit.

NOA

KOMENTE