Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Pack: S’ka rikthim të vizave për Ballkanin Perëndimor
English

Pack: S’ka rikthim të vizave për Ballkanin Perëndimor

E premte, 27 maj 2011, NOA- Eurodeputetja Doris Pack deklaroi se nuk do të ketë pezullim të liberalizimit të vizave për vendet e Ballkanit Perëndimor.

Ajo sqaroi se ekziston mundësia e rikthimit të vizave, mirëpo në rast se do të harxhoheshin të gjitha masat për zvogëlimin e fluksit të emigrantëve të huaj.

“Propozimi për pezullim i bërë nga KE është administrativ dhe politik, por shumë i komplikuar, ashtu që është i pamundur të aplikohet. Parlamenti Europian pavarësisht kësaj është mbështetës i fuqishëm i liberalizimit të vizave”, theksoi Pak.

Ajo kërkoi që Qeveria e Maqedonisë të vazhdojë përkushtimin për bindjen e popullatës për të mos keqpërdorur liberalizimin e vizave.

Eurokomisionerja për punë të brendshme dhe drejtësi, Sesilia Malstrom deklaroi se vendimi për pezullimin e mundshëm të vizave duhet të miratohet edhe nga Parlamenti Evropian.

(INA)/NOA

KOMENTE