Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Jahjaga: Funksionimi i gjyqësorit në Kosovë varet nga gjykatësit dhe prokurorët
English

Jahjaga: Funksionimi i gjyqësorit në Kosovë varet nga gjykatësit dhe prokurorët

Prishtinë, 15 qershor 2011, NOA- Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga priti në një takim kryesuesin e Këshillit Gjyqësor të Kosovës, Enver Peci.

Gjatë takimit Peci e njoftoi Presidenten me punën e Këshillit Gjyqësor dhe me angazhimet e tij në fushën e gjyqësisë në Kosovë, duke shtuar se Këshilli Gjyqësor ka një bashkëpunim të mirë me institucionet e tjera të drejtësisë në Kosovë.

Nga ana e saj Presidentja Jahjaga theksoi se niveli i demokracisë dhe funksionimi i sistemit gjyqësor në Kosovë varet kryesisht nga puna e gjykatësve dhe prokurorëve, të cilët tha ajo duhet të jenë të paanshëm, të ndershëm dhe të pakompromis në zbatimin e ligjit.

Ajo u shpreh se Këshilli Gjyqësor luan rol kyç në përzgjedhjen dhe caktimin e gjykatësve që duhet bërë me kritere profesionale, bazuar në etikën e profesionit dhe në respektimin e kritereve të përfaqësimit nacional dhe gjinor.

Sipas saj pavarësia dhe paanësia e sistemit gjyqësor është një nga shtyllat e demokracisë në vend.

a.y/NOA

KOMENTE