Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
SHBA, hakerat sulmojnë sitin e Senatit
English

SHBA, hakerat sulmojnë sitin e Senatit

SHBA, 15 Qershor NOA - Grupi i hakerave Lulz Security, i njohur për sulmet ndaj Sony dhe Nintendo, ka marrë hak duke sulmuar sitin e senatit në SHBA.

Megjithatë duket se këta piratë informatike nuk kanë arritur të marrin materiale të rëndësishme.

Të famshëm për sulmet që kanë kryer ndaj siteve online vetëm për zbavitje, Lulz kanë marrë dhe nofkën e “laugh out lord” (lol), qesh me zë të lartë, që përdoret në zhargonin e internetit.

Sulmi është kryer gjatë kësaj fundjave: edhe njëherë tjetër sistemet e sigurisë në një institucion të rëndësishëm shtetëror ashtu s Senati janë dhunuar.

Rrjeti Senatit ka përfunduar në objektivet e Lulz Security, të cilët kanë arritur të kalojnë firewall-in që ka pasur si detyrë të mbrojë infiltrimet e padëshirueshme.

r.b/NOA

KOMENTE