Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
BE, Ashton: Jepini fund zgjedhjeve, palët të dialogojnë
English

BE, Ashton: Jepini fund zgjedhjeve, palët të dialogojnë

Luksemburg, 20 qershor 2011 NOA- Shefja e diplomacisë së Bashkimit Europian, në një konferencë për shtyp, pas takimit të ministrave të jashtëm të vendeve anëtare të BE-së, e ka cilësuar si shqetësuese situatën në Shqipëri. Përfaqësuesja e lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri e Bashkimit Evropian, Katerine Ashton tha:“Ne jemi të shqetësuar, pasi të dyja partitë duhet të kenë bashkëpunim dhe për këtë arsye nevojitet një dialog. Procesi elektoral duhet të përfundojë sa më shpejtë, pasi siç e dimë, qeveria shqiptare duhet të bashkëpunojë me opozitën dhe të vazhdojë përpara”.

Në fokus, gjatë konferëncës për shtyp të Ashton u soll dhe dialogu Prishtinë-Beograd, zgjidhja për të cilën, sipas Ashton mbetet në dorë të dy palëve. Pas bisedave me kryeministrin Hashim Thaci dhe Presidentin Tadiç, Ashton tha se i ka inkurajuar të dy palët për dialog.

a.q/NOA

KOMENTE